Jak uczyć się tureckiego z fiszek?

27 czerwca 2022
Jak uczyć się tureckiego z fiszek?

Powtarzanie jest matką wiedzy – głosi łacińska sentencja. W nauce języka obcego powtarzanie ma kluczowe znaczenie. Tylko w ten sposób nowa treść ma szansę zapisać się w pamięci długotrwałej. Jak zdobywać wiedzę i skutecznie ją utrwalać? We wszystkim ważna jest metoda, a metoda fiszek sprawdza się bez względu na język. Jeśli szukasz nowego pomysłu na naukę języka tureckiego, jesteś we właściwym miejscu. Wyjaśnimy Ci, czym są fiszki i jak z nich korzystać oraz podpowiemy, w jaki sposób stworzyć swój własny zestaw.

Na czym polega nauka z fiszek?

Tradycyjne fiszki to małe kartoniki z materiałem do zapamiętania. Na jednej stronie zapisane jest słówko z przykładowym zdaniem, które pomaga uchwycić kontekst użycia. Na drugiej – ich tłumaczenie.   

Fiszki najlepiej przechowywać w pudełku z przegródkami. Nowe kartoniki znajdują się w pierwszej przegródce. To od niej zaczynamy naukę. Fiszki, które udało nam się zapamiętać, trafiają na koniec drugiej przegródki, a te, które wymagają utrwalenia przechodzą na koniec przegródki pierwszej. Powtarzanie fiszek z drugiej części zaczynamy dopiero wtedy, gdy zapełni się ona w całości. W ten sposób wykonujemy powtórkę materiału. Niezapamiętane słówko zawsze wraca na koniec pierwszej przegródki. Pośpiech nie jest wskazany – najważniejsze, żeby dobrze przyswoić poznane wyrazy. 

Jeśli korzystasz z pudełka z przegródkami, możesz posłużyć się podziałem na numery (1., 2., 3. itd.) lub kategorie, np. „uczę się”, „powtarzam”, „umiem”. Chodzi o to, aby korzystanie z fiszek było wygodne, przyjemne i jak najbardziej efektywne.

Zalety korzystania z fiszek

  • Metoda fiszek to sposób na szybkie i skuteczne poznawanie nowego słownictwa. Nauka w formie quizu stymuluje mózg do szybkiego przetwarzania informacji, a systematyczne przeglądanie kartoników wspiera proces zapamiętywania i utrwalania materiału.
  • Pudełko z karteczkami bez problemu zmieści się do torby lub plecaka, dzięki czemu możesz powtarzać słownictwo w dowolnym miejscu i czasie. 
  • To Ty decydujesz o formie. Jeśli wolisz korzystać z papierowych kartoników, możesz je spersonalizować i dostosować do swoich potrzeb. W przestrzeni internetowej dostępne są również elektroniczne wersje fiszek, które umożliwiają samodzielne tworzenie własnych zestawów o dowolnej tematyce.  
  • Fiszki, w przeciwieństwie do tradycyjnych list ze słowami, pozwalają na szybką selekcję materiału. Trudniejsze pojęcia powtarzamy częściej – aby je zapamiętać, a łatwiejsze słówka powtarzamy rzadziej – aby ich nie zapomnieć. 
  • Plan i jasno zdefiniowany cel to podstawa! Metoda fiszek umożliwia ciągłe monitorowanie naszych postępów. Świadomość, ile słówek udało Ci się już przyswoić, a ile jeszcze przed Tobą, pomaga lepiej zaplanować proces nauki. 
  • Trudno utrzymać Ci wysoki poziom motywacji? Nie tym razem! Nic tak nie motywuje do dalszej nauki nowego słownictwa, jak widok zapełniających się przegródek! 

Kto powinien korzystać z metody fiszek?

Fiszki to idealna metoda dla wzrokowców oraz osób, które cenią sobie czas i efektywność. Nauka małymi porcjami sprawdzi się przede wszystkim wśród tych, którzy są niecierpliwi lub łatwo się rozpraszają. Lubisz rywalizować z samym sobą? Powtarzanie słownictwa w formie quizu z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jeśli robótki manualne sprawiają Ci przyjemność, na rynku dostępne są pojemniczki z przegródkami do samodzielnego przygotowania własnych fiszek. Warto poświęcić czas i zadbać o wizualną stronę karteczek. Nauka rozpoczyna się już na etapie tworzenia haseł!

Fiszki tureckie

Marzą Ci się fiszki z tureckimi hasłami, ale nie wiesz, gdzie ich szukać? CJiKT Lisan ma w swojej ofercie dwuczęściowy interaktywny kurs fiszkowy „Najważniejsze tureckie czasowniki z przypadkami”, który powstał z myślą o osobach uczących się języka tureckiego na poziomach A1. i A2. Kurs obejmuje mini e-booka z listą czasowników i komentarzami, platformę z fiszkami, system powtórek oraz zapis progresu. Każda fiszka zawiera nowe słowo, przykładowe zdanie z jego użyciem, nagranie poprawnej wymowy, a także informację o przypadku, którym rządzi dany czasownik. Więcej informacji na temat kursu znajdziesz w linkach poniżej. Nie zwlekaj i przekonaj się, na czym polega sekret fiszek!

Scroll to Top