Jak NIE uczyć się tureckiego?

20 sierpnia 2023

Zazwyczaj dzielimy się z Wami wskazówkami, jak skutecznie uczyć się tureckiego. Dziś przekonacie się, że wiedza na temat tego, co warto robić, jest równie istotna, co świadomość, czego należy unikać. Jeśli uczysz się języka tureckiego, ale nadal masz wrażenie, że „coś robisz nie tak”, zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź, jak NIE uczyć się tureckiego.

NIE działaj bez planu 

Wielu naszych kursantów, opowiadając o swoich planach na weekend, deklaruje naukę tureckiego. Plan dobry, ale za mało w nim konkretów. Zamiast powtarzać jak mantrę: „będę się uczyć tureckiego”, pomyśl nad jakim zagadnieniem chcesz popracować, ile dokładnie czasu możesz na ten temat przeznaczyć i w jaki sposób to zrealizujesz. Bywa, że mimo najszczerszych chęci, sami siebie oszukujemy i czas przeznaczony na naukę poświęcamy zupełnie innym rzeczom. Przemyślany plan działania to podstawa. Tylko wtedy będziesz w stanie zrobić realne postępy.

NIE pędź 

Ach, gdyby tak podczas nauki języka tureckiego, jak przy odtwarzaniu materiałów na YouTube, można było włączyć funkcję przyspieszenia… Często osoby rozpoczynające kurs tureckiego zaznaczają, że zależy im na „szybkiej nauce języka”. (Nie)stety, nauka to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Narzucanie sobie zbyt dużego tempa, zazwyczaj skutkuje szybkim zniechęceniem i w konsekwencji – zupełną rezygnacją. Najlepiej niczego nie przyspieszać. Turecki jest zupełnie niepodobny do języków europejskich, rządzi nim zupełnie inna logika. Daj sobie czas, żeby się z tym oswoić i przestaw się na tryb „yavaş, yavaş”.

NIE siedź wyłącznie nad gramatyką 

Wyobraź sobie, że gramatyka to szkielet ciała, a słownictwo – mięśnie. Aby ciało mogło się poruszać, potrzebne są jednocześnie szkielet i mięśnie. Sama gramatyka to nie wszystko. Rozwiązywanie zadań gramatycznych jest metodą utrwalania nowych struktur, ale to jeszcze za mało, by stwierdzić, że temat został w pełni opanowany. Kolejny etap nauki to ćwiczenia ustne, najlepiej z zaangażowaniem nowego słownictwa. W końcu nie chodzi o to, by gramatykę znać, lecz by jej używać. Szczególnie, gdy Twoim celem jest komunikacja!    

NIE zapominaj o kulturze

Język to kultura, a nauka języka obcego praktycznie nie istnieje bez nauki o kulturze jego kraju. Kultura stanowi dla języka kontekst, niezbędny, aby zrozumieć treści przekazywane w języku danej społeczności. Zrozumienie myśli, gestów, wyrażeń powszechnie funkcjonujących w określonej grupie, wymaga znajomości ich kulturowych powiązań. Dlatego nauce języka tureckiego powinno towarzyszyć doskonalenie kompetencji kulturowej. Możesz ją rozwijać poprzez czytanie tekstów tureckich autorów, śledzenie wiadomości na temat Turcji, oglądanie tureckich filmów i seriali, czy śledzenie tureckich mediów społecznościowych. Wybór należy do Ciebie.

NIE myśl po polsku 

Myśl kategoriami języka tureckiego. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kalek językowych, które są dosłownym tłumaczeniem wyrazu lub całego wyrażenia z jednego języka na drugi. Zamiast błędnie naśladować formy znane z języka polskiego, pomyśl, jak powiedzieć coś po turecku, żeby brzmiało naturalnie. Wyłącz swój wewnętrzny translator i otwórz się na inną perspektywę.

NIE ucz się sam

Potrzebujesz dodatkowego źródła motywacji? Nie ucz się sam! Ucz się z nami! Nauka w grupie, tandem lub zajęcia indywidualne to tylko kilka z możliwych opcji. Dołącz do grup na Facebooku, dzięki którym będziesz w stałym kontakcie z osobami uczącymi się tureckiego tak jak ty. Obserwuj profil Lisan na Instagramie, gdzie codziennie otrzymasz porcję wiedzy na temat języka oraz tureckiej kultury. Otaczaj się wszystkim, co tureckie, szukaj wsparcia i bądź wsparciem dla innych. Nauka języka jest jak podróż. Świadomość, że nie jesteś w niej sam, dodaje sił i pomaga zwalczyć wewnętrznego leniuszka. 

 

 

Scroll to Top