Fatih

16 października 2016

Niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc Stambułu jest Fatih. To najbardziej centralnie położona dzielnica miasta, która swym zasięgiem terytorialnym obejmuje historyczny półwysep (Tarihi yarımada).

Tutaj mieszczą się najcenniejsze, najstarsze zabytki Stambułu. W tym miejscu została założona niegdyś osada, która na przestrzeni tysięcy lat przekształciła się w wielomilionową metropolię. Fatih jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Upodobały go sobie najbardziej konserwatywne, religijne warstwy stambulskiego społeczeństwa.

W laickiej Turcji praktycznie nie spotyka się kobiet noszących czarne czadory – obszerne okrycia zakrywające szczelnie całe ciało z wyjątkiem twarzy (czasem naciągane są na brodę lub zakrywają także usta). Jedynie niewielki procent kobiet z najbardziej religijnego miasta Turcji – Konya i regionów położonych na wybrzeżu Morza Czarnego decyduje się na taki konserwatywny ubiór.

Fatih jest w tym sensie ewenementem na skalę całego kraju. Kobiety w czadorach, mężczyźni w długich muzułmańskich płaszczach, specyficznych nakryciach głowy i z długimi brodami stali się jednym z najbardziej charakterystycznych symboli dzielnicy. Widok ten dla przeciętnego Turka może być równie szokujący, co dla Europejczyka.

Jeszcze kilkanaście lat temu na Fatih niedopuszczalne było sprzedawanie alkoholu, a kobiety skąpo ubrane narażone były na nieprzyjemne sytuacje. Mimo że obecnie i ta dzielnica podlega dość szybkim liberalnym przemianom, zachowała swój niepowtarzalny urok. Nadal niemal z każdej uliczki dochodzą głosy dzieci, które recytują wersy świętej księgi islamu na kursach koranicznych.

Zwiedzanie Fatih jest absolutnie obowiązkowym punktem dla każdego turysty. Po obejrzeniu głównych atrakcji Starego Miasta polecam zejść z turystycznych szlaków i zagłębić się w labirynt uliczek w mieszkalnych częściach dzielnicy. Podczas powolnego spaceru starajmy się dyskretnie przyglądać sklepom, zakładom usługowym, domom i obserwować mijanych ludzi zajętych codziennymi sprawami. Pamiętajmy tylko o jednej rzeczy.

Nie należy fotografować, zaczepiać i  ostentacyjnie wpatrywać się w kobiety. Tego typu zachowanie może być odebrane jako znieważenie honoru kobiety i narazić nas na agresję tureckich mężczyzn. Zachowajmy szacunek dla tubylców, ich zwyczajów i religii, a oni odpłacą nam życzliwością i bezinteresowną pomocą w każdej sytuacji. 

Yıldırım Magdalena. 2014. „Życie codzienne w Stambule.” Wydawnictwo Akademickie Dialog.

Scroll to Top