Życie kulturalne w Stambule

28 sierpnia 2016

Stambuł to niekwestionowana stolica kulturalna Turcji; tu odbywają się najciekawsze imprezy artystyczne w kraju – festiwale, targi, wystawy, koncerty międzynarodowych sław,  premiery filmowe, muzyczne i książek.

Warunkowana historycznie różnorodność kulturowa Stambułu i jego odwieczna rola jako łącznika Wschodu z Zachodem spowodowała, że popularne są tu działania artystyczne, które być może nie wzbudzają zainteresowania w pozostałej części kraju.

Wśród Stambułczyków znajduje się szerokie grono pasjonatów baletu, opery i europejskiej muzyki klasycznej. Repertuar stambulskiego Baletu i Opery Narodowej – jednej z 6. w kraju, cieszy się wielkim zainteresowaniem, podobnie jak oferta edukacyjna szkół kształcących w tych kierunkach. W lecie 2012 roku w Stambule z wielką pompą odbył się międzynarodowy festiwal operowy, który, biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych biletów, zakończył się ogromnym sukcesem.

Niemniej nie da się ukryć, ze ogół mieszkańców preferuje bliższe im kulturowo formy artystyczne. Stambułczycy to melomani, ale zakochani w rodzimych wykonawcach. Dobry turecki pop, rock i hip-hop, które swoje początki miały w drugiej połowie lat 90., zdobyły wiernych fanów wśród nastolatków i ludzi młodych.

Nic nie może jednak równać się z szeroką publicznością tureckiej muzyki klasycznej, a przede wszystkim tureckiej muzyki ludowej i folkowej zwanej türkü. Jest to gatunek uwielbiany w każdej grupie wiekowej i społecznej, oddający w doskonały sposób turecka naturę. Utwory türkü można usłyszeć dosłownie wszędzie; w sklepie, restauracji, autobusie czy po prostu na ulicy z ust podśpiewujących sobie przechodniów.

Zamiłowanie do muzyki przyciąga stambułczyków na koncerty i recitale, które organizowane są w zawrotnej wręcz liczbie; codziennie w mieście odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu poważnych występów. Każdy szanujący się lokal prezentuje muzykę na żywo. Gwarantuje ona, że wieczorem będzie miał komplet klientów. Najmodniejsze miejsca są tak zatłoczone, ze nie sposób się dostać do środka. 

Stambułczycy kochają teatr. W mieście funkcjonują dziesiątki scen teatralnych, a dodatkowo latem odbywają się festiwale i przedstawienia na świeżym powietrzu teatrów objazdowych. Największy powodzeniem wśród mieszkańców cieszą się komedie,  kabarety i formy stand-up. Komediowa sztuka teatralna ma w Turcji długą tradycję i wywodzi się z teatru cieni – przedstawień, w których wykorzystuje się płaskie, pięknie zdobione kukiełki poruszane na patykach za podświetloną kurtyną. Bohaterami są postacie Karagöza, czyli sprytnego prostaka i Hacivata – kulturalnego intelektualisty. Ich utarczki słowne  stanowią podstawę każdego przedstawienia. 

Stambuł to miasto, które nigdy nie zasypia. Spragnionym szalonej zabawy oferuje tysiące klubów i dyskotek. Najbardziej snobistyczne lokale z zawrotnymi cenami i ostrą selekcją przy wejściu znajdują się w dzielnicy Bebek i na İstiklal Caddesi. Bawią się w nich młodzi bogacze, tureccy celebryci i gwiazdy, na których przy wyjściu czekają dziesiątki fotoreporterów. Sprawozdanie ze stambulskich nocy można zobaczyć w nadawanych regularnie magazynach plotkarskich.

Jedną z najmodniejszych ulic wieczornych rozrywek jest Çiçek Pasajı (Pasaż kwiatowy) przy İstaiklal Caddesi. Zawdzięcza swą nazwę kwiatom, niegdyś sprzedawanym tam przez ubogie Rosjanki, które wraz z falą uciekinierów przybyły do imperium osmańskiego po rewolucji bolszewickiej. Pasaż to właściwie XIX-wieczny budynek we francuskim stylu z długim dziedzińcem wewnętrznym. Obecnie znajdują się tu drogie lokale gastronomiczne, wieczorami oferujące swym klientom występy lokalnych gwiazd estrady. 

Yıldırım Magdalena. 2014. „Życie codzienne w Stambule.” Wydawnictwo Akademickie Dialog.

Scroll to Top