7 maja 2017
Pierwsza jest taka, że Ty także możesz zostać poliglotą. Tak, masz takie predyspozycje! Druga natomiast – jeśli jeszcze nim nie jesteś – prawdopodobnie do nauki języka nie wykorzystujesz tych sieci nerwowych, które są u Ciebie najlepiej rozwinięte. Podpowiemy Ci jak ułatwić i ulepszyć proces nauki języka obcego, by stał się przygodą i przyjemnością (namiastkę tego miałeś już podczas naszego pierwszego mini szkolenia online. Przeczytać o tym możesz także tutaj -> http://www.lisan.eu/pl/blog/165/szalenstwo-neuronow-czyli-praca-mozgu-w-procesie-uczenia ).
Do rzeczy… Aby nauka języka obcego była przyjemnością samą w sobie, a przy tym przynosiła oczekiwane efekty, warto uczyć się w zgodzie z naszym mózgiem – ale o tym też już mówiliśmy, pamiętasz? Wiemy doskonale, że podczas nauki musimy angażować swoje zmysły. Robiąc to na „chybił trafił” może okazać się, że nie przynosi to jednak żadnych efektów. Dlaczego? Każdy z nas ma rozwinięte różne zmysły w różnym stopniu. I tak – jeśli jesteś wzrokowcem, najlepiej masz rozwinięte połączenia między aparatem wzrokowym, a tą częścią mózgu, która odpowiada za odbiór bodźców wizualnych. Na nic zda się tutaj powtarzanie do znudzenia nowych słówek czy konstrukcji gramatycznych. Nauczysz się tego jeśli sobie to zapiszesz – tak po prostu. A skąd masz wiedzieć jak powinieneś się uczyć? Bynajmniej nie „na wyczucie”. Ułatwi Ci to kwestionariusz O’Briena. Poświęć zatem 5 minut i odpowiedz na poniższe pytania, a później sprawdź, jaki styl nauki preferuje Twój mózg.
KWESTIONARIUSZ PREFEROWANEGO STYLU NAUKI
Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestyk? Twoja pamięć działa na najwyższych obrotach, kiedy pobudzona jest obrazem, słowem czy ruchem? Przekonaj się!
Kwestionariusz O’Briena składa się z 30 pytań. Na każdy styl uczenia przypada ich 10. Odpowiedz na nie wszystkie, przyporządkowując do nich cyfrę od 1 do 3 zgodnie z założeniem:
1 – Nigdy nie odnosi się do mnie.
2 – Czasami odnosi się do mnie.
3 – Często odnosi się do mnie.
Zatem do pracy!
Preferowany styl: WZROKOWIEC
Preferowany styl: SŁUCHOWIEC
Preferowany styl: KINESTYK
Gotowe? Teraz podlicz swoje punkty dla każdej z trzech sekcji osobno.
Jeśli najwięcej punktów zebrał styl „wzrokowca”, w praktyce oznacza to, że najłatwiej przyswajasz informacje, które prezentowane są w formie drukowanej, pisanej, bądź graficznej. Notatki lubisz uzupełniać różnymi schematami, rysunkami, diagramami. Zbawienne okażą się dla Ciebie „mapy myśli” i kolorowe karteczki, którymi zakleisz swoje otoczenie. Ucząc się nowych słówek używaj mnemotechnik (więcej na ten temat znajdziesz tutaj -> http://www.lisan.eu/pl/blog/163/dlaczego-turcy-czesza-kure-czyli-rzecz-o-mnemotechnikach ). Twórz w swojej głowie barwne i zabawne wizualizacje, a filmy w języku obcym oglądaj z napisami – śledząc tekst zapamiętasz zdecydowanie więcej.
Typ „słuchowca” najefektywniej uczy się poprzez słuchanie, mówienie i czytanie na głos. Najszybciej zapamiętasz informacje, które usłyszałeś lub powiedziałeś „sam do siebie”. Nagrywaj się i odsłuchuj. Otaczaj się językiem obcym – słuchaj radia, oglądaj zagraniczne filmy w oryginale, a przede wszystkim – zmuś się do mówienia.
Jeśli najwięcej punktów zdobył ostatni styl, czyli „kinestyk” – oznacza to, że podczas nauki powinieneś skupić się na zaangażowaniu całego ciała w ruch. Angażuj także emocje. Kluczem do sukcesu jest powiązanie nowych informacji z ruchem, dotykiem, gestykulacją. Ucz się poprzez zabawę, quizy i rywalizację – ten typ lubi współzawodnictwo. Wykorzystując mnemotechniki, kreuj skojarzenia ruchowe.
Potwierdziły się Twoje przypuszczenia? Uczyłeś się zgodnie z preferowanym stylem nauki? Brawo! Jesteś na najlepszej drodze do sukcesu. Jeśli zaś dowiedziałeś się o sobie czegoś nowego – tym lepiej. Przed Tobą jednak praca domowa – podejmij wyzwanie i spróbuj zmienić swój styl nauki. Nie chcemy zapeszyć, ale przewidujemy powodzenie akcji 🙂
Anna Rychlewicz