Udało się. Decyzja podjęta. Zapisujesz się na kurs języka obcego. Nie ma już odwrotu. Idziesz do szkoły dopełnić formalności i….no właśnie. Zaczynasz się zastanawiać – co będzie dla mnie lepsze, zajęcia grupowe, czy indywidualne… Jak więc dokonać wyboru?
Nie znosisz gramatyki? Nic prostszego! Zajęcia można przeprowadzić w formie konwersacji. Boisz się mówić dopóki nie upewnisz się, że doskonale utrwaliłeś określone struktury gramatyczne? Nie ma problemu! Większą część zajęć można poświęcić tym właśnie zagadnieniom. A może wolałbyś opanować tworzenie korespondencji biznesowej? Czemu nie?!
Tak, tak – nauka języka obcego indywidualnie umożliwia nam maksymalne dostosowanie materiału i formy lekcji do naszych potrzeb. Jeśli należymy do osób raczej nieśmiałych, praca wyłącznie z lektorem może okazać się nieoceniona w przełamywaniu bariery językowej, nie będziemy się tak obawiać popełniania błędów. Zajęcia takie dają nam też wiele elastyczności – w sytuacji gdy wypadnie nam np. wyjazd służbowy, mamy większe pole do manewru odnośnie zmiany terminów zajęć itp.
Co natomiast zyskujemy biorąc udział w kursie grupowym? Decydując się na tego typu rozwiązanie wybieramy jednocześnie większą interakcję z pozostałymi uczestnikami kursu. Możemy wzajemnie korygować swoje błędy, a duch rywalizacji może nas dodatkowo motywować do dalszej pracy.
Nauka w tej formie umożliwia wykorzystanie wielu gier mających na celu wspólne utrwalenie nowo poznanych struktur. Tego typu zajęcia odbywają się w też w konkretnych, z góry ustalonych terminach, co dodatkowo motywuje uczestników do regularnego udziału, a w efekcie przekłada się na lepsze rezultaty.
Na koniec warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. „Dlaczego uczymy się języka?” „Co chcemy osiągnąć?” „Na czym najbardziej nam zależy?” Jasne określenie celów może rozwiać nasze wątpliwości i zdecydowanie ułatwić nam podjęcie satysfakcjonującej decyzji.
Katarzyna Materka