Piłka nożna w Turcji

27 lipca 2016

Stambułczycy zakochani w futbolu mają niebywałe szczęście. Tu mieszczą się trzy najważniejsze kluby piłkarskie tureckiej ligi – Galatasaray, Fenerbahçe i Beşiktaş.

Chociaż w Turcji drużyn na światowym poziomie jest wiele, to właśnie stambulskie kluby piłkarskie liczą się w lidze europejskiej i pomiędzy nimi rokrocznie rozgrywane są spektakularne, dramatyczne mecze finałowe o puchar tureckiej ligi piłki nożnej.  

Piłka nożna w Turcji – Jak wygląda podział kibiców?

Praktycznie całe społeczeństwo tureckie dzieli się na (niekiedy fanatycznych) kibiców tych trzech drużyn. Jedne z najnowocześniejszych stadionów na świecie, jakimi dysponują, przyciągają na każdy mecz tysiące ludzi. Stambułczycy ciągną na nie całymi rodzinami, tym bardziej że stadiony to miniaturowe miasta z centrami handlowymi, kinami, restauracjami, salonami urody i klubami fitness.

Ale fani tureckiej piłki nożnej nie pozostają całkiem bierni. W Stambule  jest wiele boisk piłkarskich; w większości należących do osób prywatnych i przeznaczonych na wynajem na godziny. Grupy przyjaciół, po dniu spędzonym w pracy czy w szkole, chętnie rozgrywają amatorskie mecze, a niekiedy urządzają mini rozgrywki; czy to pomiędzy mieszkańcami sąsiednich osiedli, czy pracownikami różnych działów w miejscu pracy.

Boiska te otwarte są zazwyczaj do późna w nocy i jeszcze o godzinie pierwszej czy drugiej można zobaczyć pełne emocji mecze piłkarzy-amatorów. Nie istotne są umiejętności czy wiek, ale  pasja do piłki nożnej. 

Yıldırım Magdalena. 2014. „Życie codzienne w Stambule.” Wydawnictwo Akademickie Dialog.

Scroll to Top