Mówić czy rozmawiać – oto jest pytanie.

4 czerwca 2017

Türkçe biliyor musun? Türkçe konuşuyor musun? Dostrzegasz różnicę? Wydaje się banalna? Tymczasem mówienie w języku obcym nie jest równoznaczne z rozmową. Możemy bez większych trudności opowiadać o sobie w języku obcym, jednak jeśli dojdzie do aktu komunikacji – nie potrafimy reagować na komunikaty nadawcy. Odpowiedzialność za to ponoszą niedostatecznie rozwinięte sprawności językowe. O czym mowa?

Nauka języka obcego obejmuje rozwijanie zarówno sprawności receptywnych, jak i sprawności produktywnych. Do tych pierwszych zaliczamy umiejętność rozumienia ze słuchu oraz umiejętność rozumienia tekstu czytanego. Sprawności produktywne to nic innego jak  umiejętność wypowiadania się ustnego oraz pisemnego. Różne metody nauki, w różny sposób i w różnym stopniu rozwijają te umiejętności. Niektóre ograniczają się do kształtowania tylko niektórych z nich. Tymczasem w rzeczywistej komunikacji, sprawności te bardzo rzadko występują oddzielnie. Realna komunikacja nieczęsto dopuszcza możliwość przekazu jednokierunkowego (wyjątkiem są małe dzieci). Naturalnym jest równoczesne aktywowanie obszarów odpowiedzialnych zarówno za recepcję, jak i produkcję. Dowód? Wyobraź sobie, że słuchasz czyjejś wypowiedzi. Czy nie jest tak, że przetwarzasz odebrane informacje i w głowie automatycznie konstruujesz odpowiedź? Inaczej – w przypadku mówienia czy pisania, siłą rzeczy podświadomie monitorujemy przekazywane treści, prawda? Jest to dowód na to, że aktywny użytkownik języka, praktycznie zawsze łączy ze sobą i jednocześnie wykorzystuje wszystkie cztery sprawności językowe.

Zatem w jaki sposób i za pomocą jakich technik możemy rozwijać i udoskonalać każdą z nich? Mamy dla Was kilka wskazówek.  

KROK I – ROZWIJAMY SRAWNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

Dostosuj czytany tekst do swojego poziomu znajomości języka. Czytając, podejmij próbę „pracy” z tekstem. Sporządzaj krótkie notatki w oparciu o przeczytany tekst, a na koniec spróbuj streścić jego sens w kilku zdaniach. Kluczowe zwroty przekazu spróbuj zastąpić innymi słowami. Wymyślaj tytuły i śródtytuły do poszczególnych części tekstu. Ćwicz koncentrację, rozwijaj wyobraźnię. Czytając, spróbuj wizualizować sobie niektóre historie, angażując w to uczucia.

KROK II – ROZWIJAMY SPRAWNOŚĆ ROZUMIENIA ZE SŁUCHU

Spróbuj „wyłapać” nieznane słowa i zwroty, a później sprawdź ich znaczenie. Wynotuj – najważniejsze według Ciebie – informacje podane w przekazie i spróbuj powtórzyć ich sens innymi słowami. Zastanów się czy zrozumiałeś bezpośredni przekaz tekstu, a jeśli masz jakieś wątpliwości – odtwórz nagranie jeszcze raz. Pamiętaj, że słuchanie przyspiesza i usprawnia mówienie.

KROK III – ROZWIJAMY SPRAWNOŚĆ MÓWIENIA

Wykonując codzienne czynności, spróbuj nazywać je w docelowym języku. „Myśl” tym językiem. Zasłyszane chociażby w telewizji wypowiedzi, spróbuj zrelacjonować własnymi słowami. Przy każdej nadarzającej się okazji podejmuj się dyskusji, negocjacji, wyrażenia własnego zdania (dopuszczamy również inicjowanie małych utarczek słownych w celu doskonalenia umiejętności mówienia 🙂 ).

KROK IV – ROZWIJAMY SPRAWNOŚĆ PISANIA

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Jeśli nie masz wśród znajomych osoby, z którą mógłbyś porozmawiać w szlifowanym języku – znajdź ją. W tej kwestii, Internet to prawdziwa studnia bez dna. Pomocne mogą okazać się takie strony jak: https://polyglotclub.com/ , https://www.mylanguageexchange.com/, https://www.speaky.com/ czy https://sharedlingo.com/. Z łatwością znajdziesz tam osoby, z którymi będziesz mógł korespondować we wszystkich językach świata.

Powodzenia!

Anna Rychlewicz

Scroll to Top