Kursy językowe online – dehumanizacja procesu nauczania czy nowoczesne podejście do nauki?

8 stycznia 2020

Z raportu “Digital 2019” przygotowanego przez We Are Social i Hootsuite wynika, że w Polsce mieszka aktualnie 38,07 mln ludzi, z czego aż 79 proc. aktywnie korzysta z internetu. Średni czas, jaki spędzamy w sieci wynosi – UWAGA – 6 godzin i 42 minuty! Co wówczas robimy? Najwięcej czasu poświęcamy oczywiście wujkowi Google. Zaraz po nim, w rankingu najczęściej odwiedzanych stron znalazł się YouTube, a na trzecim miejscu, z brązowym medalem – Facebook. Powiesz, że to niemożliwe? Przecież Ty nie masz tyle czasu? Nie masz go nawet na to, żeby zapisać się na kurs językowy i kształcić swoje kompetencje? Najwidoczniej masz! Jednak jeśli nie chcesz opuszczać internetu, by to zrobić – wiedz, że nie musisz tego robić. Uczyć możesz się online! Także w LISAN!

Czego uczymy się przez Internet?

Mogłoby się wydawać, że nauka przez internet jest najbardziej popularna wśród mieszkańców małych miast, którzy mają ograniczony dostęp do wielu możliwości kształcenia. Według danych portalu Edustacja.pl jest wręcz przeciwnie! Największą chęć nauki online wykazują mieszkańcy dużych miast, wśród których przodują warszawiacy. A czego najchętniej uczymy się przez Internet? Języków obcych oczywiście! Kursy językowe online otwierają drzwi tym, którzy uczyć się chcą, ale – ze względu na miejsce zamieszkania – nie mają takiej możliwości lub po prostu nie mają czasu na to, aby do szkoły dotrzeć i odbyć szkolenie w wyznaczonych godzinach. Pozwalają one na pogodzenie zdobywania nowych umiejętności z życiem rodzinnym, pracą i codziennością. Stoją w opozycji do wspomnianego już, tradycyjnego nauczania w szkole językowej, czy samodzielnej nauki w domu. Nad tą ostatnią mają jedną niezaprzeczalną przewagę – dają możliwość kontaktu z żywym językiem, osłuchaniem się z nim i praktykowanie.

Kursy online dehumanizują proces nauczania?

Jeszcze pod koniec XX wieku, nauczanie online miało wielu przeciwników. Głoszono pogląd, że komputery dehumanizują proces nauczania. Dziś trudno wyobrazić sobie edukację bez dostępu do komputera i Internetu, a miejsce sceptycznie nastawionych przeciwników zajęli głównie zwolennicy nauki bez wychodzenia z domu. Nauczanie online wyróżnia się pewnymi konkretnymi cechami. Przede wszystkim – co nie jest tajemnicą – cały proces rozpoczyna i kończy się w sieci komputerowej, wykorzystując media elektroniczne. Nauczanie opiera się na dokładnie przygotowanej metodyce. Wśród przeciwników takiego systemu edukacji znajdziemy z pewnością osoby, dla których nie do przecenienia będzie osobisty kontakt z drugim człowiekiem. Argumentem może być to, że nauka przez Internet dość mocno ogranicza kontakty międzyludzkie. Jednak i tutaj LISAN jest na wygranej pozycji, organizując zjazdy słuchaczy kursów online 🙂 Ale od początku…

LISAN online, czyli nie ruszaj się z miejsca i nie siedź jak na tureckim kazaniu

Załóżmy więc, że należysz do tego grona naszych Czytelników, którzy zafascynowani są Turcją, językiem i kulturą tego kraju, jednak z różnych powodów nie mogą fizycznie uczestniczyć w zajęciach w siedzibie szkoły. Takim osobom LISAN wychodzi naprzeciw i oferuje kursy online. Możesz więc zasilić szeregi wirtualnej grupowej Rodziany LISAN bądź rozpocząć kurs indywidualny.

Nasze spotkania organizowane przez Internet niewiele różnią się od tych “w realu”, a są wręcz ich odzwierciedleniem. W naszej wirtualnej klasie spotykamy się w określone dni, o określonych godzinach (dla wygody naszych Słuchaczy – są to zazwyczaj godziny wieczorowe). Wszystkie kursy prowadzone są w czasie rzeczywistym, gdzie komunikacja pomiędzy stronami jest dwukierunkowa. Po drugiej stronie ekranu mamy prawdziwego, z krwi i kości, lektora. Na dowód tego, każdy uczestnik wideokonferencji może zobaczyć swojego prowadzącego “na żywo” w kamerce internetowej 🙂 Jeśli obawiasz się tego, że wirtualna rzeczywistość może okazać się w tym przypadku skupiskiem osób, w którym trudno będzie Ci pozyskać nową wiedzę – odetchnij z ulgą – LISAN gwarantuje efektywne uczestnictwo w małych grupach, liczących maksymalnie do 6 osób. Co najważniejsze – na kursie online nie jesteś biernym słuchaczem, a aktywnym jego uczestnikiem. To do Ciebie należy 70-80 proc. czasu trwania zajęć, podczas których lektor jest swego rodzaju moderatorem. Najpierw przekazuje Ci oczywiście swoją wiedzę. Narzędziem do tego jest wirtualna tablica, na której prowadzący notuje wszystkie zagadnienia. Ponadto, uczestnik kursów online ma możliwość oglądania filmów i słuchania nagrań, które zostały przygotowane na potrzeby danych zajęć. Podręczniki, z których korzystamy wyświetlane są na ekranie (zawsze możesz też zajrzeć do podręcznika w formie PDF, który wcześniej od nas otrzymasz :)). Na koniec musisz wiedzieć, że każda przeprowadzona lekcja jest nagrywana po ty, by osoby, które nie były obecne na zajęciach, mogły ją odtworzyć i korzystać z nowej wiedzy, kiedy tylko dusza zapragnie.

Dusza zapragnęła? Nie drocz się z nią i zapoznaj się z naszą ofertą kursów online i stacjonarnych! Zapraszamy 🙂

A najbliższy kurs online dla baaaardzo początkujących (od zera) rozpocznie się już 16 stycznia – nie przegap!

Anna Rychlewicz

Scroll to Top