Koronawirus w Turcji: co warto wiedzieć?

12 marca 2020

Temat koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zdominował polskie media. Sytuacja jest dynamiczna i z godziny na godzinę spływają do nas nowe informacje odnośnie liczby zakażonych osób oraz działań podejmowanych przez polski rząd. Także Turcja odnotowała pierwszy przypadek koronawirusa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje*.

W nocy z wtorku (10.03) na środę minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Turcji. Chodzi o mężczyznę, który w ostatnim czasie podróżował do Europy. Pacjent przebywa obecnie w szpitalu, zaś osoby, z którymi miał kontakt, zostały objęte kwarantanną. Stan zdrowia mężczyzny oceniany jest jako dobry. Z uwagi na politykę prywatności pacjenta minister zdrowia nie podał informacji na temat miejsca jego pobytu.

Reakcja rządu na koronawirusa

Turcja jest jednym z ostatnich krajów w regionie, który potwierdził przypadek zachorowania. Władze już wcześniej podjęły działania, mające na celu ochronę obywateli przed koronawirusem, m.in. odwołane zostały połączenia lotnicze do Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu i Iraku, a także zamknięto granicę lądową z Iranem, który jest czwartym największym ogniskiem epidemii koronawirusa na świecie. Wzmocniono środki ostrożności w otoczeniu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. W trakcie jego spotkań obecne są kamery termowizyjne, za pomocą których mierzona jest temperatura osób, z którymi ma styczność głowa państwa. Ma to zapobiec kontaktowi z tymi, którzy mają goraczkę, a więc jeden z głównych symptomów choroby COVID-19. Jak donosi Reuters, Erdoğan zrezygnował też z uścisków dłoni, zastępując je muzułmańskim zwyczajem kładzenia dłoni na sercu. Wspomniane kamery termowizyjne zostały zainstalowane także na tureckich lotniskach. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta mają się one pojawić we wszystkich miejscach publicznych.

Minister Koca zaapelował do tureckich obywateli, by unikali zagranicznych podróży oraz poddali się 14-dniowej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Tureckie ministerstwo zdrowia uruchomiło specjalną stronę internetową (https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19), na której można znaleźć informacje dotyczące koronawirusa, objawów zakażenia i dróg przenoszenia, a także zalecenia jak postępować, by zmniejszyć ryzyko zarażenia. Wśród zaleceń ministerstwa zdrowia są m.in.: częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem (minimum przez 20 sekund), a w przypadku braku wody z mydłem przy użyciu środków antyseptycznych na bazie alkoholu; niedotykanie ust, nosa i oczu bez uprzedniego umycia rąk; unikanie kontaktu z chorymi (zachowanie minimum 1 metra dystansu) oraz unikanie w miarę możliwości zatłoczonych miejsc. Ministerstwo podało też rekomendacje odnośnie kwarantanny domowej, w tym np. nieprzyjmowanie gości, częste wietrzenie pomieszczeń; jeśli istnieje taka możliwość należy przebywać w osobnych pomieszczeniach, korzystać z osobnych łazienek i toalet oraz wydzielić osobne talerze, kubki, ręczniki i inne rzeczy użytku domowego. W przypadku wspólnych części mieszkania, w tym toalet i łazienek, należy zakładać maseczki medyczne, a po każdorazowym skorzystaniu z tych pomieszczeń dokładanie je wyczyścić. Jeśli zajdzie konieczność wyjścia z domu należy bezwzględnie założyć maskę medyczną i jeśli to możliwe, unikać korzystania z transportu publicznego. Ministerstwo podkreśla, że zdrowi ludzie nie muszą nosić masek.

Według najnowszych doniesień tureckich mediów rząd podjął decyzję o organizacji wszystkich wydarzeń sportowych bez udziału publiczności do końca kwietnia, a także o zamknięciu wszystkich szkół od 16 marca. Przez tydzień będzie obowiązywać „okres wakacyjny”, zaś od 23 marca zostanie wdrożone nauczanie zdalne. Powrót do szkół planowany jest na 30 marca. Od 16 marca przez 3 tygodnie zawieszona będzie działalność uniwersytetów.

Reakcje społeczne na koronawirusa

W obliczu koronawirusa zaniepokojenie wyraziły branża turystyczna i hotelarska, które zabiegają o wsparcie rządu w celu utrzymania działalności przedsiębiorstw zależnych od turystyki. Szacuje się, że epidemia zmniejszy liczbę turystów zagranicznych odwiedzających Turcję o 3-4% w 2020 roku, co może mieć znaczące konsekwencje biorąc pod uwagę fakt, że sektor turystyki stanowi ok. 13% gospodarki kraju.

Eksperci z dziedziny medycyny apelują o zwiększenie ilości badań i ich większą transparentność. Dr Özlem Azap zajmująca się badaniem chorób zakaźnych na Uniwersytecie Başkent w Ankarze wskazuje, że jednym z powodów opóźnień w odnotowywaniu przypadków zakażenia w Turcji jest mniejsza liczba przeprowadzanych tam testów. Dla przykładu Korea Południowa przeprowadziła prawie 2000 testów na milion osób, Włochy 400 testów na milion osób, tymczasem Turcja w ubiegłym tygodniu przeprowadziła 11 testów na milion osób i liczby te nie wzrosły znacząco w ciągu ostatnich dni.

W związku z pierwszym przypadkiem koronawirusa w Turcji obserwuje się wzrost użycia masek i wody kolońskiej. Jak donosi portal Haber Türk w czwartek (12.03) w godzinach porannych można było zobaczyć wielu stambulczyków noszących maski i używających środków do dezynfekcji rąk podczas korzystania z publicznego transportu. Zapytani o ten fakt odpowiadali, że podejmowanie wszelkiego rodzaju środków ostrożności jest przydatne, stąd też noszą maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące i mokre chusteczki, i podobnych środków ostrożności oczekują od innych.  

*stan na 12.03.2020

Paulina Drela

Źródła:

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/turkey-reports-first-coronovirus.html\
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51832978
https://www.haberturk.com/son-dakika-koronavirus-bu-sabah-metroda-metrobuste-istanbul-maske-takti-2611192
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/okullar-tatil-edildi-mi-cumhurbaskanligindan-son-dakika-aciklama-geldi-41466556
Scroll to Top