Język turecki od podstaw – porady dla początkujących

1 września 2022
język turecki od podstaw - porady dla początkujących

Wrzesień to nowy styczeń! Po wakacjach wracamy z nową energią i podejmujemy kolejne wyzwania. Jeśli Waszym pomysłem na jesień jest rozpocząć przygodę z językiem tureckim, trafiliście pod właściwy adres. 

Od czego zacząć naukę języka tureckiego?

Zacznijcie od wyznaczenia celu! Łatwiej pokonać drogę, kiedy wiadomo, dokąd zmierzamy. Cel powinien być konkretny i mierzalny. Dzięki temu będziecie w stanie ocenić, jakie robicie postępy. 

Droga do celu bywa trudna. Najważniejsze, żeby się nie zniechęcać. Na dobry początek mamy dla Was kilka podstawowych zwrotów, które zaostrzą Wasz apetyt na kolejne tureckie słówka

Evet – tak

Hayır – nie

Merhaba – najbardziej uniwersalne przywitanie, użyjesz go o każdej porze

Selam – cześć

Günaydın dzień dobry

İyi günlermiłego dnia; zwrot którym możesz się witać i żegnać niemal przez cały dzień

İyi akşamlar – dobry wieczór; przywitanie i pożegnanie jednocześnie

İyi gecelerdobranoc; używane późnym wieczorem lub tuż przed pójściem spać

Görüşürüz / görüşmek üzere – do zobaczenia

Tamam – dobrze

Güzel – piękny, pięknie

Czy język turecki jest trudny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Język turecki należy do innej grupy językowej niż popularne języki nauczane w Polsce i z tego wynika podstawowa trudność w jego nauce.  

Ponadto, istnieje ścisły związek między językiem i kulturą, dlatego nauka tureckiego powinna iść w parze z rozwijaniem wiedzy na temat kultury tureckiej. Ze względu na liczne różnice kulturowe między Turcją i Polską, polscy słuchacze mogą napotykać problemy natury poznawczej. Aby tego uniknąć, zamiast oceniać i porównywać, starajcie się przyjąć perspektywę języka tureckiego oraz jego użytkowników. 

Co powinniście wiedzieć?

Pierwszą podstawową cechą języka tureckiego jest aglutynacja. Oznacza to, że nowe wyrazy i formy gramatyczne tworzy się poprzez przyłączanie sufiksów. Sufiksy, pełnią funkcje słowotwórcze i gramatyczne, jednak same nic nie znaczą.

Reguły przyłączania sufiksów wynikają z harmonii, która jest drugą najważniejszą cechą języka tureckiego. To ona odpowiada za jego regularność i melodyjność. Niektórym opanowanie jej zasad przychodzi naturalnie, inni muszą poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu i uwagi… Warto dokładnie zapoznać się z teorią. Harmonia to podstawa, bez której trudno zbudować coś solidnego. Umiejętność stosowania jej w praktyce stanowi warunek płynnej i poprawnej wymowy.

W języku tureckim zazwyczaj czytamy tak jak piszemy, a akcent z reguły pada na ostatnią sylabę. Kolejnym ułatwieniem jest brak rodzaju gramatycznego. 

Warto wspomnieć, że w pierwszych latach istnienia Republiki, przeprowadzono reformę języka tureckiego, która wpłynęła na jego budowę. W efekcie, turecki jest wyjątkowo regularny i uporządkowany, co dla osób podejmujących się jego nauki stanowi niewątpliwą zaletę.

Na co zwrócić uwagę?

Ustalając plan działania, weźcie pod uwagę Wasze potrzeby i motywacje. Wybierając sposób nauki, zastanówcie się, jaka metoda będzie dla Was najbardziej komfortowa. Jeśli stresuje Was obecność innych, zdecydujcie się na kurs indywidualny. Jeżeli jesteście towarzyscy i lubicie współpracować, idealnym rozwiązaniem będą zajęcia grupowe

Innym ważnym czynnikiem jest pora nauki. Jeśli zaobserwowaliście, że szczyt Waszej aktywności intelektualnej przypada rankiem, starajcie się planować lekcje w godzinach przedpołudniowych. Osobom, których produktywność wzrasta wieczorem, proponujemy dołączyć do zajęć popołudniowych.

Na co uważać i czego unikać?

Uważnie kompletujcie materiały do nauki. W tym wypadku – mniej znaczy więcej! Zamiast korzystać z kilkunastu różnych książek i aplikacji, ograniczcie się do kilku zaufanych źródeł. Dzięki temu lepiej wykorzystacie czas i nie będziecie przytłoczeni ogromem informacji. 

Nauka języka obcego nie polega jedynie na rozwiązywaniu ćwiczeń w podręczniku. Można być świetnym z gramatyki, ale zupełnie nie umieć się komunikować. Zdobywanie wiedzy w sposób wybiórczy uniemożliwia robienie regularnych postępów. Aby temu zapobiec, starajcie się rozwijać równolegle wszystkie umiejętności językowe, angażując przy tym jak najwięcej zmysłów. 

Czas poświęcony na naukę powinien kojarzyć się z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Niczego nie próbujcie przyspieszyć i stosujcie tylko te metody, które rzeczywiście się u Was sprawdzają. Pamiętajcie, że to, co działa u jednych, niekoniecznie zdaje egzamin u drugich. 

Wreszcie – nie odkładajcie nauki na później! Prokrastynacja to poważny problem, który nie sprzyja byciu regularnym. Codzienne kilkunastominutowe powtórki przynoszą dużo lepsze efekty niż ślęczenie nad podręcznikiem kilka godzin raz w tygodniu. Najlepszy czas na naukę jest właśnie teraz!

 

Scroll to Top