O poziomie znajomości języka świadczy między innymi zasób leksykalny. Na początku staramy się opanować te najbardziej podstawowe i przydatne wyrażenia. W miarę nauki nasz apetyt na słówka rośnie. Jak sprawić, żeby nowe tureckie wyrazy same wchodziły nam do głowy?
Tworząc własne materiały
Tworzenie list, przeglądanie fiszek czy samodzielne budowanie własnych baz słownictwa to jedne z najbardziej znanych sposobów uczenia się podstawowych tureckich słówek. W ich opracowaniu z pewnością pomogą Wam bezpłatne aplikacje i programy dostępne w Internecie. Dzięki wspomnianym metodom bez problemu zapanujecie nad ilością poznawanych słów, a dodatkowo będziecie mogli je łatwo powtarzać. Aby Wasza praca oraz czas włożone w przygotowanie materiałów nie poszły na marne, starajcie się, by samodzielnie tworzone bazy tureckich słów były przygotowane w staranny i przemyślany sposób. Asocjację nowych wyrazów wspomoże przypominanie ich sobie w sytuacjach codziennych. Jadąc autobusem, spacerując w parku lub siedząc w kawiarni, opisujcie otoczenie i nazywajcie w myślach to, co akurat widzicie.
Z pomocą filmów i seriali ucz się tureckich słówek
Ta propozycja z pewnością przypadnie miłośnikom tureckich seriali. Nie bójcie się wyłączyć lektora – napisy wystarczą. Zaletą oglądania seriali jest powtarzalność określonych wyrażeń oraz możliwość poznania kontekstu ich użycia. Osłuchawszy się ze sposobem mówienia serialowych postaci, z czasem zaczniecie wyłapywać charakterystyczne dla nich zwroty i łatwo zapamiętacie nowe tureckie słówka. Jeśli zamiast serialu wolicie film, zwróćcie uwagę na jego tematykę. Możecie podzielić oglądanie na części – to ułatwi wypisywanie interesującego Was słownictwa. Dodatkowym elementem wspomagającym proces zapamiętywania jest powtarzanie wybranych kwestii po aktorach. W ten sposób utrwalamy właściwą intonację i pracujemy nad akcentem.
Nauka słówek po turecku w rytmie muzyki ? Nic prostszego!
Lubicie słuchać muzyki? Warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Tureckie piosenki to dla nas prawdziwa skarbnica wiedzy! Sprawdzanie znaczenia wybranych tureckich słówek czy nawet tłumaczenie całych fragmentów tekstu to idealna metoda, aby poszerzyć zasób słownictwa. Kiedy już dobrze opanujecie tekst, sprawdźcie swoje umiejętności, grając w uzupełnianie słów piosenki. Strona lyricstraining.com posiada w swojej bazie utwory takich artystów jak Barış Manço, Tarkan, Sezen Aksu czy Aleyna Tilki. Wystarczy wskazać odpowiedni dla siebie poziom trudności i można zaczynać zabawę. To łatwe i przyjemne!
Słówka tureckie z nagłówków wiadomości
Język tureckiej prasy jest dość specyficzny i bywa trudny do zrozumienia. Nie należy się jednak zniechęcać. Zacznijcie od czytania nagłówków wiadomości, tweetów lub krótkich wpisów w mediach społecznościowych. Wystarczy, że z każdego wyciągniecie jedno lub dwa nowe słowa po turecku. To dobry początek. Wiedzę trzeba sobie dawkować! Dzięki temu, rozwiniecie znajomość słownictwa, a przy okazji będziecie na bieżąco z wydarzeniami. Jeśli Wasze umiejętności językowe na to pozwalają, w ramach ćwiczenia spróbujcie ułożyć zdanie z wykorzystaniem nowego wyrazu.
Pamiętając o poprawnej wymowie
Podstawą udanej komunikacji jest poprawna wymowa, dlatego warto się jej uczyć już od samego początku. Często o tym zapominamy, przez co nasza wiedza ma jedynie teoretyczny charakter. Samodzielnie przygotowane miniglosariusze, mapy myśli czy fiszki z pewnością pomogą Wam utrwalić poznaną leksykę i ułatwią rozumienie tekstów pisanych. Niestety bez umiejętności poprawnej wymowy, w sytuacji wymagającej komunikacji, nawet najbardziej rozbudowane słownictwo może okazać się zupełnie bezużyteczne. Jak temu zaradzić? Powtarzajcie nowe słówka, ale róbcie to na głos! Pośpiech nie jest wskazany. Lepiej dokładnie wypowiedzieć całe słowo, niż zgubić po drodze jakąś głoskę. Nie jesteście pewni, czy poprawnie wymawiacie dany wyraz? Skorzystajcie z internetowego słownika TDK lub tureckiej wersji przewodnika po wymowie Forvo, które umożliwiają odsłuchanie wyszukiwanych przez Was wyrazów.
Sposobów na uczenie się tureckich słówek jest wiele. Ważne, aby nauka przynosiła satysfakcję i przekładała się na praktyczne umiejętności. Każdy ma własne preferencje oraz różne predyspozycje. Dlatego najlepiej samemu się przekonać, która z przedstawionych metod działa dla Was najlepiej.