Jak przypomnieć sobie język po wakacjach?

18 sierpnia 2016

Wakacje to długo oczekiwany czas wojaży i słodkiego lenistwa. Gdy lato dobiega jednak końca powrót do rzeczywistości nierzadko okazuje się bolesny, również gdy mowa o nauce języka obcego. 

„Mam to na końcu języka!”, „Pamiętam, że kiedyś się tego uczyłem….”, „Jak to było…” – brzmi znajomo? 

Dlaczego zapominamy?

Z językami obcymi jest podobnie jak z roślinami – jeśli je pielęgnujemy szybko się rozwijają i kwitną; gdy zaś przestajemy o nie dbać, zaczynają powoli więdnąć. W sytuacji gdy nie używaliśmy języka przez jakiś czas, trudność w jego użyciu nie powinna być zaskoczeniem.

Językowe SOS                           

Gdy natkniemy się na taką barierę na pewno nie należy panikować, sytuacja nie jest zazwyczaj tak dramatyczna jakby się mogło wydawać. Wakacje to przecież nie wieczność, a my posiadamy już tę wiedzę, naszym zadaniem pozostaje ją jedynie odkopać.

Warto zacząć od powtórzenia sobie podstaw gramatyki. W tym celu można prześledzić raz jeszcze swoje notatki skupiając się na problematycznych zagadnieniach lub też ponownie przerobić wybrane ćwiczenia.

Przejrzyjcie też słownictwo! Istnieje przecież całe zatrzęsienie sprawdzonych technik zapamiętywania nowo poznanych terminów, z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Dobrym sposobem na odświeżenie wiedzy jest też otoczenie się językiem. Wcale nie trzeba w tym celu wyjeżdżać zagranicę, do dyspozycji mamy bowiem cały wachlarz rozwiązań na każdą kieszeń!

Nie wyobrażacie sobie życia bez muzyki? Słuchajcie piosenek zagranicznych wykonawców! Macie ochotę odpocząć po ciężkim dniu i zrobić sobie kino domowe? Nic prostszego! Zamiast wersji z lektorem zdecydujcie się jednak na film z napisami lub w oryginale. Chcecie być na bieżąco z wydarzeniami na świecie? Wybierzcie wiadomości na zagranicznym kanale telewizyjnym.

Skupcie się na tematach, które naprawdę Was interesują. Jeśli propagujecie zdrowy tryb życia i szukacie kuchennych inspiracji, zajrzyjcie na bloga z przepisami w języku obcym. Jeśli natomiast kochacie zwiedzać świat posłuchajcie podcastów podróżniczych w języku, którego się uczycie. Może nie tylko pozwoli Wam to odświeżyć wiedzę ale i zachęci do kolejnych ekspedycji w nieznane?

Pamiętajcie, że najtrudniej jest się wdrożyć na nowo. Gdy zrobicie już pierwszy krok, kolejne przyjdą Wam o wiele łatwiej. Nie ma więc na co czekać! Pora zakasać rękawy i… do dzieła!

Katarzyna Materka

Zapisz się na turecki!!! >>>

Zapisz się na arabski!!! >>>

Scroll to Top