Iluzja perfekcji, czyli kiedy zakończyć naukę języka obcego?

21 września 2017

Cześć! Merhaba! Cieszymy się, że znowu do nas wpadłeś. A skoro już udało nam się zaaranżować tak długo wyczekiwane spotkanie, nie traćmy czasu i przejdźmy do sedna.  Zdradzimy Ci dziś pewien sekret. Podzielimy się z Tobą tajemną wiedzą. Brzmi intrygująco, prawda? Nie będziemy jednak wypowiadać żadnych zaklęć, ani rzucać uroku. W zamian za to, odpowiemy sobie na jedno bardzo ważne pytanie. A mianowicie – ile ziarenek ma owoc granatu?   Şaka şaka 🙂 Wybacz, nie mogliśmy sobie tego odmówić 🙂 Teraz, kiedy trudny początek mamy już za sobą, możemy zająć się tematem właściwym. Dziś chcielibyśmy porozmawiać sobie o tym, jak długo uczyć się języka obcego, a dokładniej – kiedy przestać się go uczyć.  

Chcę uczyć się języka obcego…

Z pewnością nie raz i nie dwa zastanawiałeś się ile potrzeba czasu, by opanować język obcy do perfekcji. Zadawałeś sobie pytanie, ile czasu zajmie Ci dojście do upragnionej biegłości językowej. Dwa? Cztery lata? A może dziesięć? Musimy Cię rozczarować (wybacz, ale szczerość jest w cenie), prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie chwila, w której posiądziesz całą tajemną wiedzę na temat języka obcego. Dowód?

… a jak dobrze znasz język ojczysty?

Jesteś Polakiem? Język polski jest Twoim językiem ojczystym? Posługujesz się nim od kilkunastu, kilkudziesięciu lat? Zatem w tej sytuacji, nie powinien mieć on przed Tobą żadnych tajemnic. Pozwolisz, że sprawdzimy? Które zdanie jest poprawne – jest rok dwutysięczny siedemnasty, czy może dwa tysiące siedemnasty? No dobrze, to nie było trudne. A teraz ułóż na poczekaniu zdanie podrzędne okolicznikowe celu z przydawką przyimkową. Dla niektórych już tutaj zaczną się schody… Świadczy to o tym, że nawet język, którego uczymy się od kilkudziesięciu lat, z którym obcujemy na co dzień i żywo praktykujemy, pełen jest niuansów, których nie nauczymy się podczas języka polskiego w szkole, a które sukcesywnie odkrywamy przez całe życie.

„Wziąść” czy „wziąć”, czyli o pułapkach języka

Jeśli w tym momencie pomyślałeś, że całe to przedsięwzięcie nie ma sensu i czas się poddać, przystopuj. Nie to mieliśmy na celu. Nie chcemy Cię zniechęcać do nauki, a wręcz przeciwnie – będziemy Cię nieustannie motywować do tego, abyś mierzył coraz wyżej. Pamiętaj, że biegłość językowa i sprawne posługiwanie się językiem obcym, nie jest tym samym, co jego znajomość absolutna. Przypominamy, że mówiliśmy właśnie o niej! Z każdym doświadczonym wyjątkiem językowym, z każdą gramatyczną zagwozdką i stylistyczną wpadką, przybliżamy się właśnie do osiągnięcia absolutnej znajomości języka. Tylko czy ona rzeczywiście istnieje? Czas najwyższy uświadomić sobie, że tak jak Polak nie zna wszystkich zakamarków językowych, tak Turek odnajduje w swoim języku kwestie, które są dla niego zagadką. Jeśli zwrócimy się do osób, dla których język turecki jest językiem ojczystym, i zapytamy, dlaczego w ich języku składnia wygląda tak a nie inaczej, w połowie przypadków usłyszymy, że „po prostu tak jest”! I musi nam to wystarczyć. A Ty potrafisz wytłumaczyć dlaczego poprawną formą gramatyczną jest „wziąć”, a nie tak bardzo popularne „wziąść”?

Języka uczymy się przez całe życie…

… chyba się z nami zgodzisz? Prawdziwy i „żywy” język poznajemy na nowo każdego dnia. Program nauczania podążający za stronami w podręczniku, daje nam podstawy i ogólny pogląd. Nie zawsze jednak sprawdzi się on w sytuacjach dnia codziennego. To właśnie one są dla nas najlepszą lekcją języka. Są chaotyczne i nieprzewidywalne, przez co nieporównywalnie bogatsze. W osiąganiu biegłości językowej nie chodzi przecież o to, aby przerobić podręcznik czy ukończyć kurs językowy z wyróżnieniem, a o to, by przyswajać prawdziwe treści i rozumieć żywych ludzi.

Pamiętajmy, że nie ma jednego i niezmiennego wzorca języka, którego możemy się nauczyć. Język żyje i rozwija się wraz z kulturą. Nie istnieje żaden poziom językowy, po przekroczeniu którego, będziemy wiedzieć wszystko. Owszem, możemy znać język obcy w stopniu zaawansowanym. Możemy posługiwać się nim perfekcyjnie. Jeśli jednak uznamy, że doskonała znajomość języka jest odpowiednim momentem do zakończenia nauki, oznacza to, że doświadczyliśmy iluzji perfekcji. Dlaczego? Ponieważ perfekcja nie istnieje 😉

Anna Rychlewicz

Scroll to Top