Cmentarze muzułmańskie

20 listopada 2016

Cmentarze muzułmańskie nie są tak zadbane jak chrześcijańskie. Według wierzeń, kobiety nie powinny wchodzić na cmentarz bez mężczyzny, a te, które są w ciąży, muszą zaniechać jakichkolwiek wizyt.

Groby bliskich odwiedzane są sporadycznie, głównie podczas Święta Ofiar (Kurban Bayramı) i  Święta Przerwania Postu (Ramazan Bayramı).

Nie zanosi się kwiatów, wieńców, zniczy, natomiast posadzenie roślin na grobie jest pożądane i popularne. Wizyty są krótkie i ograniczają się do odmówienia w ciszy pierwszej sury z Koranu zwanej Fatiha.  

Najstarszym stambulskim cmentarzem i jednocześnie największym w kraju (3.0 km2) jest Karacaahmet położony w dystrykcie Üsküdar po azjatyckiej stronie miasta.

Prawdopodobnie został założony jeszcze w połowie XIV wieku. Najdroższą zaś nekropolią Stambułu jest zlokalizowany pomiędzy luksusową dzielnicą Bebek a Rumelihisarı cmentarz Aşıyan.

Znajduje się w malowniczym miejscu na szczycie porośniętego cisami wzgórza, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na cieśninę. Stąd pochodzi też jego nazwa, która oznacza „ptasie gniazdo”.  

Yıldırım Magdalena. 2014. „Życie codzienne w Stambule.” Wydawnictwo Akademickie Dialog.

Scroll to Top